Nicoleta Hricovová sa po svojom štúdiu v Nemecku rozhodla do tejto krajiny vrátiť ako absolventka. Podarilo sa jej získať stáž v Slovenskom inštitúte v Berlíne.
Myšlienka vycestovať na absolventskú stáž vznikla po absolvovaní programu Erasmus+ štúdia vo Frankfurte nad Odrou. Počas tohto semestra som mala možnosť byť v Berlíne veľmi často vďaka mojim kamarátom, ktorí tam bývajú. Vedela som, že sa do Berlína určite chcem niekedy vrátiť, a tak som začala hľadať na internete rôzne stáže ktoré boli ponúkané v tomto meste, no žiadna z týchto ponúk ma až tak nezaujala. Na Facebooku som sledovala rôzne stránky, medzi ktorými bola aj stránka Slovenského inštitútu v Berlíne.
Po pár dňoch po návrate som si na Facebooku všimla, že do Slovenského inštitútu v Berlíne zháňajú stážistu. V tej chvíli som vedela, že tam chcem ísť! Aj keď som si hovorila, že možno na to nemám, ale určite to vyskúšam. Hneď som zareagovala a napísala e-mail. S pani riaditeľkou Slovenského inštitútu v Berlíne sme sa dohodli, že sa prídem pozrieť do inštitútu a donesiem všetky podklady potrebné na prijatie na stáž. S pani riaditeľkou sme mali veľmi príjemný rozhovor a povedala, že by ma rada prijala ako stážistku.
A tak som o rok na to, 1. januára 2018 pricestovala do Berlína priamo na Veľvyslanectvo SR, kde sídli Slovenský inštitút a kde mi zabezpečili aj ubytovanie. Slovenský inštitút je súčasťou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút spoločne pripravujú prezentačné podujatia o Slovensku, jeho kultúre, umení, literatúre, histórií a cestovnom ruchu. A tak som sa dostala do prostredia kultúrnej diplomacie a pracovala tri mesiace ako stážista na pozícii kultúrny manažér.
Od prvého dňa v práci boli všetci kolegovia veľmi milí a nápomocní, a tak som sa rýchlo začlenila do kolektívu a do práce, ktorej bolo v tom období naozaj veľmi veľa. Hneď v januári nás čakali veľké podujatia spojené s 25. výročím vzniku SR a 25 rokov nadviazania diplomatických vzťahov s Nemeckou spolkovou republikou. Pomáhala som napríklad s galakoncertom Bratislavského chlapčenského zboru v Berlínskom dóme, vernisážou slovenskej umelkyne Zorky Lednárovej či prezentáciou knihy Literárny sprievodca Bratislavou od slovensko-nemeckej autorky Renaty SakoHoess.
Na tejto pozícií som mala na starosti rôzne úlohy od písania ďakovných listov v nemčine a v slovenčine, tlačových správ z podujatí, vybavovanie e-mailov a telefonátov, správu facebookovej stránky, získavanie nových kontaktov do adresára Slovenského inštitútu, spravovanie adresára a knižnice a iné. Počas stáže som vytvorila brožúru celoročného programu podujatí Slovenského inštitútu v Berlíne na rok 2018.
Počas stáže som sa zúčastnila na viacerých podujatiach Slovenského inštitútu a Veľvyslanectva SR a taktiež na podujatiach organizovaných nemeckými partnermi ako aj rôznych porád a konferencií. Vďaka tejto stáži som sa dostala aj na 68. ročník Medzinárodného filmového festivalu Berlinale na premiéru filmu Tlmočník.
S náplňou práce počas mojej stáže v Slovenskom inštitúte som bola nadmieru spokojná. Stáž mi dala presne to, čo som od nej očakávala. Naučila som sa veľa nových vecí, stretla som mnoho zaujímavých ľudí, historikov, umelcov, spisovateľov a iných a mohla som taktiež využiť moje schopnosti v nemeckom jazyku v praxi.
Ten, kto stále váha, či ísť na stáž cez program Erasmus+, tak dúfam, že Vám tento článok dodal odvahu. Je to veľká skúsenosť do budúcna, ktorú nemá každý. Určite sa nemáte čoho báť.
Tak dotoho!
Ing. Nicoleta Hricovová