Po skončení školy ťa čaká ťažká skúška. Nájsť si prácu, ktorá by ťa bavila. Avšak nemusí to byť až také zložité, ako si myslíš. Na to, aby si vedel/a svoje skúsenosti zo stáže efektívne zužitkovať, ti odporúčame pár tipov.
- Buď aktívny/a
Ak si stáž absolvoval/a práve vo svojom vysnívanom odbore, mal/a si možnosť nabrať množstvo skúseností. Na stáži nestačí len pozorovať. Treba sa pýtať, aktívne zapájať a zaujímať sa o danú prácu. Dať najavo, že ťa práca zaujíma, je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré si každý zamestnávateľ všíma. Nikto predsa za tebou v práci nebude chodiť a prosiť ťa, aby si sa zapájal/a.
Pokiaľ si svoju šancu na stáži využil/a naplno je možné, že ťa daná organizácia zamestná. Ak sa tak nestane, tvojou úlohou je všetky svoje praktické skúsenosti a schopnosti predať v životopise a nasledovne na pohovore. Skúsenosti zo stáže bývajú jedny z najcennejších, takže predtým než založíš potvrdenie o absolvovaní praxe (popr. odporúčanie) do šuplíka, daj zamestnávateľom vedieť, že si na vlastnej koži absolvoval všetko, čo si práca v danom odbore vyžaduje. Erasmus+ zaujme mnohých zamestnávateľov, keďže je zárukou nielen nadobudnutej pracovnej praxe, ale aj jazykovej vybavenosti.
O tom ako zaujať v životopise môžeš dočítať na tomto odkaze. Ako zvládnuť pohovor sa dočítaš tu.
Jednou z možností ako môžeš dať o sebe vedieť a nájsť si vysnívanú prácu je pracovná sociálna sieť Linkedln. Zamestnávatelia, personalisti i uchádzači o prácu už dávno využívajú sociálne siete, keďže sú jednou z najjednoduchších a najprehľadnejších možností, ako zhodnotiť profil či portfólio človeka, o ktorom potrebujú vedieť množstvo informácií. Pokiaľ chceš pôsobiť na zamestnávateľov dôveryhodne, daj si na informáciách, ktoré zverejníš záležať a zapracuj na skúsenostiach, odporúčaniach či referenciách.
Registrácia funguje pomerne jednoducho, podobne ako na Facebooku. Profil je však zameraný na vzdelanie a pracovné skúsenosti. Na Linkedln máš možnosť si vybrať z rôznych typov účtu. Jedným z predplatených účtov, ktoré sú ideálne pre uchádzačov o prácu je Premium Career. Pokojne ti však postačí aj neplatený, ktorý tiež ponúka dostatočné množstvo služieb a funkcií. Predplatené účty viac využijú firmy a personalisti.
- Kurzy
Ak si stále neveríš a máš pocit, že by si potreboval/a po ukončení stáže ešte niečo zdokonaliť, vyskúšaj tiež odborné kurzy. V súčasnosti nájdeš obrovské množstvo kurzov a školení zameraných na rôzne odbory cez IT, účtovníctvo, podnikanie, projektový manažment až po odborné kurzy v oblasti zdravotníctva. Jednou z možností je Global Education Centre v Bratislave. Cenové kategórie sa samozrejme, líšia podľa jednotlivých typov kurzov. Snaž sa však rozvíjať to, v čom si doposiaľ nadobudol/a prax a vedel/a by si ju efektívne zužitkovať v práci.
Ďalšou skvelou príležitosťou ako si prehĺbiť vedomosti a obohatiť svoje CV sú online kurzy poskytované zahraničnými univerzitami. Veľa z nich je zdarma a platí sa len za certifikát (pokiaľ ho teda budeš chcieť). Pre podrobnosti o kurzoch navštív Edx, Coursera, alebo Mooc.
Facebook ti takisto môže pomôcť dozvedieť sa o zaujímavých príležitostiach a podujatiach v tvojom meste. Ak si chceš rozšíriť obzory a spoznať nových ľudí, navštív diskusie, prednášky a semináre, ktoré sú buď zadarmo alebo za symbolický poplatok. Často sú diskusie zamerané aj na rôzne pracovné oblasti, napr. organizačné schopnosti, motivácia, kreativita v práci atď.
- Pracovné veľtrhy
Medzi najznámejšie pracovné veľtrhy na Slovensku patrí Profesia days. Miesto, kde môžeš osobne stretnúť obrovské množstvo zamestnávateľov a dozvedieť sa potrebné informácie je jednou z možností, ako sa presvedčiť, či je práca ktorú hľadáš pre teba tá pravá. Vstupné je takmer vždy zadarmo. Profesia days sa doposiaľ konal pravidelne v Bratislave. 28. 09. sa môžeš tešiť na Profesia days v Košiciach.
Ďalší známy pracovný veľtrh JobSpoTT sa každoročne koná v Trnave. Pravidelne sa veľtrhu zúčastňuje viac ako 1000 zamestnávateľov z oblasti techniky, jazykov, ekonomiky, administratívy, financií i služieb. Ak si hľadáš prácu, prídi na JobSpott 07. 11. 2017 do Mestskej športovej haly v Trnave.
V Nitre sa každoročne koná Job Expo na známom výstavisku Agrokomplex. Uchádzači o prácu sa môžu zúčastniť rôznych seminárov a workshopov a dozvedieť sa potrebné informácie priamo od zamestnávateľov.
Pracovné veľtrhy sa v súčasnosti konajú dokonca aj na univerzitách. iKariéra Dni Príležitostí je pracovný veľtrh, ktorý sa zameriava na technické odbory. Pokiaľ navštevuješ technickú univerzitu v Bratislave, Košiciach, Trenčíne či v Žiline, nenechaj si veľtrh ujsť.
Výhodou veľtrhov je, že zamestnávatelia sa ti ako vystavovatelia musia venovať. Všetky potrebné informácie, ktoré chceš ohľadom vysnívanej práce získať, sa najľahšie môžeš dozvedieť priamo od nich na jednom z veľtrhov.
Súčasťou veľtrhov bývajú aj personálne agentúry. Samozrejme, majú svoje výhody i nevýhody. Pokiaľ si ešte nepracoval/a je jednou z najprístupnejších možností, ako si nájsť prácu práve personálna agentúra. Uchádzať sa o prácu môžeš priamo na pobočkách agentúr či cez ponuky práce na internete, ale odporúčame ti navštíviť veľtrh a porozprávať sa priamo so zástupcami firmy či personalistami. Personálne agentúry nevyžadujú žiadne vstupné poplatky a občas poskytujú i ubytovanie, či preplatenie cestovných nákladov, avšak obrovskou nevýhodou je práve nižší príjem. Prácu cez personálnu agentúru sa však oplatí vyskúšať, keďže možnosť kariérneho rastu ti prináša so sebou aj zvyšovanie platu a zmluvu, ktorá sa viaže nie s personálnou agentúrou, ale priamo s danou firmou.
V súčasnosti si skúsenosti ľudí s jednotlivými personálnymi agentúrami môžeš ľahko vyhľadať na internete. Medzi jedny z najznámejších slovenských personálnych agentúr patrí INDEX NOSLUŠ, Start Group, Lugera & Maklér, ADECCO Slovakia, EDYMAX SE, EUROTRADE – SR, Proact People Slovensko.
- Práca v zahraničí
Pokiaľ sa ti práca v zahraničí zapáčila a prácu si hľadáš cez personálnu agentúru, určite si daj záležať a všetko si over. Agentúr, ktoré prácu poskytujú načierno, je čím ďalej, tým viac a o svoj zárobok by si tak ľahko mohol/a prísť.
Keď dostaneš zmluvu od zamestnávateľa, skontroluj si, či obsahuje všetky náležitosti. Firma musí mať svoje identifikačné číslo a druh práce musí byť jasne vymedzený. Na Slovensku patrí medzi najznámejších sprostredkovateľov práce v zahraničí Universal Consulting s. r. o. Ďalšie možnosti cez ktoré si môžeš jednoducho vyhľadať prácu v zahraničí, sú najznámejší slovenský pracovný portál Profesia alebo Eures pokiaľ hľadáš prácu v rámci Európy. Užitočné rady ohľadom práce v zahraničí nájdeš tiež na stránke www.pracavonku.sk.
Ak sa bojíš hľadať prácu v zahraničí cez personálne agentúry sám/a, poraď sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dúfame, že ti naše rady pomôžu a nájdeš si skvelú prácu, ktorá ťa bude baviť a napĺňať.
Držíme ti palce