Stáž je fajn skúsenosť. Ale čo ak…

Si na stáži, učíš sa nové veci, máš sa dobre. Práca zatiaľ ujde, bývanie tiež, so spolubývajúcimi je Spass. Aj počasie je znesiteľné. Čo však robiť, ak niečo odrazu nejde podľa tvojich predstáv? Na koho sa obrátiť, ako komunikovať a vyriešiť problém? Ak chceš vedieť ako na to, smelo pokračuj v čítaní.

Ako stážista máš prideleného svojho mentora. Mentor je jednoducho povedané osoba, ktorá má vo firme alebo v organizácií, v ktorej stážuješ, nad tebou dohľad. Stará sa o tvoj pracovný výkon, zadáva ti úlohy, pozoruje, či sa v niečom zlepšuješ, dáva ti spätnú väzbu a mnoho iného. Zároveň pôsobí aj ako prienik medzi tebou a organizáciou. Už pred fyzickým nástupom na stáž si oboznámený/á, kto tvoj mentor bude. Jeho celé meno a kontakt nájdeš v dokumente Learning Agreement. Ak nastane problém (najmä na pracovisku), patrí sa zdôveriť ako prvému práve svojmu pridelenému mentorovi. Budovanie kladného vzťahu s mentorom by si si preto mal/a dať ako prioritu. Vzniká ti tak skvelý priestor (aj) na to, aby si sa naučil pracovať a komunikovať s „nadriadeným.“

Teraz si predstavme, že v práci nastal problém. Momentálne si pracovne dosť vyťažený/á a nestíhaš deadliny (to sa ti inak môže stať aj po stáži ?). Máš dokončiť úlohy do termínu, ktorý sa blíží a začínaš byť v strese.  Logicky, nie každý si to hneď prizná a povie to mentorovi. Je to však to najlepšie, čo môžeš urobiť. Priznať si, že nestíhaš, resp. práve pracuješ na iných úlohách, je ľudské a vyžaduje si istú dávku sebareflexie. V prvom rade si dohodni stretnutie s mentorom, presnú hodinu a miesto (napr. mailom). Pred stretnutím skús zhodnotiť, či ti s danou záležitosťou bude skutočne vedieť pomôcť. Nefungujúci výťah v bytovke ti asi nepomôže spojazdniť. Priprav si, čo povieš, aká je situácia, argumenty k jeho komentárom a čo je najdôležitejšie, konkrétne návrhy ako problém vyriešiť. Neboj sa predostrieť aj možno banálny návrh riešenia, je to stále lepšie ako len prísť a povedať „nestíham.“ V prípade nestíhania deadlinu to môže byť napríklad, že by si privítal úlohy, o ktorých vieš, že sú prioritou, alebo privítaš menej úloh, o ktorých vieš, že na nich môžeš pracovať vlastným tempom, prípadne zadávanie úloh v časovom predstihu. Nie je hanba priznať si, že si precenil/a svoje možnosti. Najdôležitejšie je o probléme rozprávať a nie predstierať, že je všetko v poriadku. Situácie ako táto ťa naučia zahájiť stanovisko k problému a prísť na najvhodnejšie riešenie.

Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa stážisti stretávajú, sú nevyhovujúca pracovná doba, žiadne voľné dni, charakter pracovných úloh. Aj pri týchto problémoch odporúčame postupovať rovnako, teda zdôveriť sa mentorovi a spoločne hľadať riešenie. Tvoje návrhy by mohli byť, že si ochotný si vymeškané hodiny nadrobiť iné dni, alebo by si si vedel/a predstaviť pracovať aj v iný pracovný čas, kedy sa cítiš najviac výkonný/á. Ak sú úlohy pre teba príliš jednoduché,  vyjadri svoj záujem pracovať na zložitejších úlohách.  Pri svojich návrhoch je však potrebné brať do úvahy pozíciu, ktorú máš, a tiež aj profil organizácie/firmy.

Pokiaľ si na stáži prostredníctvom WorkSpace Europe a stretneš sa s nepochopením zo strany mentora, ozvi sa nám. Podľa skúsenosti však vieme, že vo väčšine prípadov sa dohodnete. Vysvetlíš nám situáciu a pomôžeme ti v rámci našich možností. Mysli však na to, že ty najlepšie poznáš svoju prácu a aj podmienky, v ktorých pracuješ. Navyše si tam aj fyzicky. My sme stále v Bratislave.

Napriek tomu sme spolu počas stáže v kontakte. Chceme vedieť, ako sa máš a záleží nám na tom, aby bola stáž pre teba prínosom. Počas stáže ti posielame tri online formuláre, v ktorých sa môžeš úprimne vyjadriť k tomu , ako sa ti na stáži darí a či si spokojná/ý. Vždy je lepšie sa o probléme porozprávať než ho zakrývať a neskôr sa sťažovať, ako zle ti na stáži bolo.

Stáž je v prvom rade príprava do reálneho zamestnania a čeliť problémom budeš musieť aj neskôr. Je teda super, že do toho ideš. Držíme ti palce, nech všetko plynie hladko a ak by si náhodou niekedy narazil/a na problém, veríme, že už budeš vedieť, čo robiť…

Ak sa nám chceš zdôveriť, ako si si poradil/a s problémom na stáži alebo v práci, napíš nám a kto vie, možno nás a ostatných stážistov niečomu novému priučíš.

Nový príspevok na tému rôznych techník a nástrojov, ktoré ti môžu pomôcť pri organizácií práce, uverejníme čoskoro.

 

 

Niečo z podobného súdka

2 Comments

    1. Dobrý deň, Dominika,

      keďže ide o full-time stáž, počet odpracovaných hodín za týždeň by mal byť medzi 35-40.

      Andrea WorkSpace Europe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *